Serdecznie zapraszamy wszystkich strzelców sportowych na cykl zawodów z Obserwatorem Śląskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Specjalnie dla Was, już po raz siódmy zaplanowaliśmy sześć imprez strzeleckich w przyjacielskiej atmosferze.

Sędziną Główną cyklu zawodów w tym roku będzie kol. Magdalena Rycka. Sędziowie chcący pomóc w organizacji i przeprowadzeniu zawodów proszeni są o kontakt na e-mail: mrycka@ksskaut.pl .

Terminarz i rejestracja (kliknij w wybrany link):

Runda LigiiKonkurencjaTermin
zawodów
Rezerwacja
treningu / Termin
Rezerwacja
zawodów
Runda IKSP2016.01.2024Rezerwuj trening
(09.01.2024)
Rezerwuj zawody
Runda IIPSP2013.02.2024Rezerwuj trening
(06.02.2024)
Rezerwuj zawody
Runda IIIKSP2012.03.2024Rezerwuj trening
(05.03.2024)
Rezerwuj zawody
Runda IVPSP2009.04.2024Rezerwuj trening
(02.04.2024)
Rezerwuj zawody
Runda VKSP2028.05.2024WkrótceRezerwuj zawody
Runda VI – FinałPSP2023.06.2024Rezerwuj trening
(18.06.2024)
Wkrótce

Strzelnice, na których zostaną rozegrane zawody:

Rundy 1-5: strzelnica LOK – Bielsko-Biała ul. Filarowa 52,

Runda 6, Finał: strzelnica Koła Łowieckiego RYŚ, Jawiszowice ul. Łęcka 69.

Regulamin zawodów:

Podczas sześciu rund Ligi będziemy rywalizować w dwóch głównych konkurencjach:
Karabin sportowy (bocznego zapłonu); 50 metrów, 5 strzałów próbnych, 10 strzałów ocenianych pozycja klęcząc, 10 strzałów ocenianych pozycja leżąc.
Pistolet sportowy – strzelanie dokładne (bocznego zapłonu); 25 metrów, 5 strzałów próbnych, 20 strzałów ocenianych w dwóch seriach po 10 strzałów, dopuszczalna postawa strzelecka z użyciem obu rąk.

Klasyfikacja końcowa (łączona) Ligi Bocznego Zapłonu będzie obejmować dwa najlepsze wyniki zawodnika w każdej z konkurencji.

Nagrody.

Zwycięzca cyklu zawodów otrzymuje puchar. Zdobywcy pierwszych 3 miejsc w klasyfikacji końcowej oraz w klasyfikacjach konkurencji: pistolet i karabin otrzymują medale.

Dla 10 najlepszych osób w klasyfikacji końcowej (liczone są 2 najlepsze starty w pistolecie i 2 w karabinie) sponsorzy zawodów przygotowali nagrody rzeczowe o łącznej wartości 8 000,00 zł !!!.

Historia Ligi Bocznego Zapłonu.

Pierwsza edycja Ligi bocznego zapłonu odbyła się w okresie luty-kwiecień 2017 roku. Cykl zawodów klubowych (w 2017 roku były to zawody bez Obserwatora Wojewódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego) miał zadanie pobudzić rywalizację klubowiczów i wyłonić klubowego mistrza strzelań sportowych. Pierwszą edycję ostatecznie wygrał Robert Puzoń przed Piotrem Bilczewskim i Przemysławem Zacnym. We wszystkich rundach zarejestrowano 123 „osobostarty”, co w dzisiejszych czasach może się wydawać niewielką liczbą, jednak w roku 2017 zainteresowanie tego typu zawodami należało oceniać jako rokujące dynamiczny rozwój takich imprez w przyszłości.

W 2018 roku liga nie została przeprowadzona. W klubie popsuła się atmosfera i narastały konflikty. Liga powróciła dopiero w 2019 roku. Przeprowadzona wg podobnego regulaminu, lecz tym razem jako zawody z Obserwatorem Śląskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Sześć rund rozegranych w okresie styczeń-marzec 2019 roku oraz pozyskanie sponsora nagród dla zwycięzców klasyfikacji końcowej zaowocowało od razu zwiększeniem zainteresowania i ostatecznie podczas II edycji zarejestrowano 178 „osobostartów”.
Drugą edycję ligi wygrał również Robert Puzoń, tym razem jednak przed Dawidem Jurczykiem i Piotrem Szczygłem.

Trecią edycję ligi w 2020 roku wygrał ponownie Robert Puzoń. Tym razem podium cyklu uzupełnili Piotr Dochniak i Marek Kilian. Pandemia nie oszczędzała nikogo i niczego. Kalendarz rund był kilkakrotnie zmieniany z uwagi na obostrzenia covidowe. Przed wybuchem pandemii udało się przeprowadzić tylko pierwszą rundę. Kolejne 5 rund przeprowadziliśmy już po „sezonie” czyli w październiku i listopadzie.

W 2021 roku nastąpił dynamiczny rozwój zainteresowania tego typu zawodami. Kolejny rok pandemii tym razem przysłużył się temu przedsięwzięciu. Obostrzenia związane z trzecią i czwartą falą covid zmusiły klub do poszukiwania rozwiązań, który pozwoliłyby przeprowadzić zawody pomimo obostrzeń. Przeniesienie 2 rund ligi na strzelnicę terenową poprawiło statystyki cyklu. W czwartej edycji ligi sklasyfikowano łącznie 118 zawodników (529 „osobostartów”) z 11 klubów strzeleckich. W 2021 roku nastąpiła również zmiana na „fotelu lidera”. Ligę wygrał Piotr Dąmbrowski, drugie miejsce zajął Piotr Szczygieł, natomiast trzecie miejsce przypadło Piotrowi Bilczewskiemu.

W piątej edycji ligi ponownie triumfował Piotr Dąmbrowski, tym razem na miejscu drugim zameldował się Dariusz Prochownik, a trzecie miejsce zajął Krzysztof Kristek. Liga zagościła w klubowym i wojewódzkim kalendarzu jako wydarzenie cykliczne i powtarzalne. Runda finałowa po raz kolejny została przeprowadzona na strzelnicy terenowej w Jawiszowicach przy udziale ponad 100 zawodników.

W szóstej edycji ligi triumfował Dawid Jurczyk, drugie miejsce zajął Krzysztof Kristek a trzecie Piotr Szczygieł. Edycja okazała się rekordowa, zawsze mieliśmy nadkomplet zawodników i sędziów. Po raz pierwszy dzięki naszym sponsorom, pula nagród przekroczyła 7 000,00 zł!

Ranking końcowy ligi 2023: kliknij w tabelę aby pobrać pełny ranking

Ranking konkurencji KSP20 kliknij w tabelę aby pobrać pełny ranking

Ranking konkurencji PSP20 kliknij w tabelę aby pobrać pełny ranking